NASZA WYSTAWA - Pałac Łomnica

Przejdź do treści


Nasza Wystawa Multimedialna
Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica
Nasza multimedialna wystawa „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica” to nowoczesny sposób przedstawiania bogatej historii pałacu. Aplikacja jako Państwa osobisty przewodnik multimedialny prowadzi po muzeum i  umożliwia obejrzenie ponad 60 krótkich filmów.
Filmy przedstawiają codzienność poprzednich właścicieli majątku i służby zarówno w dobrych jak i złych czasach. Spotkacie różne postaci, jak słynnego handlarza woalami Christiana Mentzla w czasach baroku, starostę von Küster oraz liczną służbę: kucharkę, pokojową, woźnicę.
Dla dzieci przygotowane są specjalne filmy, w których bohaterami są dawni mali mieszkańcy pałacu.  Między innymi 8 letni Christian, który nie ma ochoty na lekcje łaciny, jak i nastoletnia Hanna – pomoc kuchenna, która od rana musi palić w piecu i nabierać wodę ze studni. A także młody Ernst-Günther von Küster – ojciec obecnego właściciela pałacu, który wolał raczej przebywać w kuźni z zaprzyjaźnionym kowalem niż ze srogą babcią na lekcji biblijnej w salonie pałacowym. Jest również uczennica Gosia, która pilnie uczy się w klasie z lat 60 tych i odpowiada na trudne pytania nauczyciela.
Dzięki tym licznym 2-5 minutowym filmom ciekawe wnętrza pałacu wypełniają się życiem i zaczynają opowiadać swoją historię. Łatwo wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądało tu życie codzienne. Nie może tu także zabraknąć prawdziwego ducha pałacowego. Niektórzy będą mieli przyjemność spotkać się z łomnicką białą damą, to zapewne Fryderyka, rozwiedziona żona  właściciela pałacu z końca XVIII w. Christiana Gottfrieda Mentzla. Według starych opowieści jest ona bardzo przyjazna.
Filmy można obejrzeć chronologicznie lub wybierać je samemu, ponieważ każdy tworzy osobną całość. Aplikacja wskazuje, które filmy przypisane są  danemu wnętrzu. Komfortowe ławki dostępne w większości pomieszczeń zachęcają do wygodnego oglądania filmów. Proponowany średni czas zwiedzania od 1-1,5 h, ale można również oczywiście obejrzeć wszystkie filmy, co zajmie do 3 h. Naturalnie mogą Państwo także zwiedzić muzeum bez korzystania z aplikacji, przejść przez pomieszczenia i w sali kinowej obejrzeć film (15 lub 35 minutowy) dotyczący historii pałacu.
Większość filmów z wystawy multimedialnej przedstawia fabularyzowane scenki związane z historią i mieszkańcami Pałacu Łomnica. Produkcja filmów poprzedzona była dogłębnymi badaniami źródeł historycznych przez grono ekspertów. W role wszystkich postaci wcielili się amatorzy, w tym wielu obecnych współpracowników pałacu, przyjaciół i członków rodziny. Wspólnie udało się stworzyć niezwykle ciekawą i żywą formę przekazu historii tego wyjątkowego  miejsca.
Projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 z Działania 4.3.3 ZIT „Dziedzictwo kulturowe”.
Wróć do spisu treści