Pałac Łomnica

Barokowy Duży Pałac służy dziś jako muzeum, otwarte codziennie. Do zwiedzania są historyczne sale na parterze. Trzy sale przedstawiają meble oraz inne elementy typowe dla dworów dolnoślaskich od XVIII do XIXw. Warto zwiedzić także pieczołowicie odrestaurowane piwnice pałacowe z sezonową wystawą.

W Bibliotece obejrzeć można prezentację multimedialną (20min.), która przedstawia losy majątku Łomnica. Prezezntacja ta pokazuje w niezwykle ciekawy i wzruszający sposób wiele ogólnie mało znanych aspektów historii dworów i pałaców dolnośląskich. Jest ona godna polecenia, ponieważ pozwoli pogłębić wiedzę o bardzo specyficznej i skomplikowanej historii Dolnego Śląska. Ta motywująca, radosna prezentacja, obejmująca również historię ratunku i tworzenia Łomnicy jako centrum kulturalnego, pokazuje także, jak niezwykły potencjał tkwi w zabytkach Dolnego Śląska.

 

     

 


Park

Dziewieciohektarowy łomnicki park krajobrazowy w stylu angielskim rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr. Wraz ze znajdującym się po drugiej stronie rzeki parkiem pałacu Wojanów tworzy on jedną, spójną kompozycję parkową i jest wyjątkowo cennym przykładem romantycznego założenia parkowego z XIX w. Projekt parku przypisuje się Peterowi Josephowi Lenne. Typowy dla niego wybór roślin, sposób ich komponowania oraz integrowania zasobów naturalnych w koncepcję parku, jak np. rzeka Bóbr i osie widokowe, pokazuje aż do dziś mistrzostwo najsłynniejszego pruskiego architekta ogrodowego tej epoki.

Oba budynki pałacowe otoczone są typowym dla tej epoki "Pleasure Ground", w którym znajdują się klomby kwiatowe, w tym różane, wzorowane ściśle na projektach księcia Puecklera, którego uczeń Reder brał udział w powstawaniu parku. Imponujący, stary drzewostan, rozległe łąki, zaczarowane zakątki i wiele ścieżek, meandrujacych przez górną i dolną część parku, zapraszają na spacery i kuszą wspanaiłymi widokami panoramy całego pasma Karkonoszy. Romantyczny szum rzeki, imponujące formacje skalne tworzą idealne miejsce relaksu, zwłaszcza w upalne letnie dni.

W Parku, blisko stodoły folwarcznej, znajduje się historyczny ogród kuchenny, ktróry został zrekonstruwany według starych planów. Przedstawia on charakterystyczny ogród dworski, z bogatym wyborem warzyw, ziół i innych interesujących roślin. Dziś, tak jak dawniej, służy on zaopatrzeniu kuchni.

Otaczający Łomnicę romantyczny krajobraz tworzy z parkiem harmonijną całość, którą warto odkrywać.