Wkrocz do żywego świata Dolnośląskiego Dworu!

Pałac i Folwark Łomnica to wyjątkowe miejsce - po prostu jedno wielkie żywe "Muzeum Dolnośląskiego Dworu", gdzie mogą Państwo zanurzyć się w magiczny świat z minionych epok.

W każdym budynku i na całym terenie coś się dzieje.

 

Duży Pałac

W Dużym Pałacu można codziennie zwiedzać sale historyczne oraz odwiedzić nasz Sklep Pałacowy. Nasza ciekawa prezentacja multimedialna przedstawi Państwu losy Łomnicy od średniowiecza do dnia dzisiajszego.


Mały Pałac

W Małym Pałacu, w którym znajduje się hotel i restauracja panuje romantyczna atmosfera wiejskiej, śląskiej posiadłości arystokratycznej. Historyczne sale na pierwszym piętrze świadczą o wysokim poziomie kulturalnym i artystycznym, który na przełomie XVIII i XIXw. charakteryzował życie na dworach w Kotlinie Jeleniogórskiej. Oryginalnie zachowany budynek wyposażony jest w wiele zabytkowych mebli, portrety, grafiki i inne przedmioty z epoki.


Park


Dziewięciohektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim rozciąga się wzdłóż rzeki Bóbr. Otacza on oba pałace i stanowi wyjątkowy przykład romantycznego założenia parkowego w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Ze swymi alejkami, klombami, starym drzewostanem tworzy on idealne miejsce na wypoczynek, romantyczne spacery oraz odkrywanie sztuki ogrodowej dawnych epok.

Warto zwiedzić także nasz historyczny ogród kuchenny, który stanowi typowy element majątków ziemskich. Można tu zapoznać się ze sposobem zagospodarowania ogrodów warzywnych i odkryć wiele historycznych gatunków warzyw oraz liczne zioła.

 
Folwark

Na Łomnickim Folwarku, obok Dużego Pałacu, można poznać codzienne życie i pracę w dawnym gospodarstwie rolnym.
W Spichlerzu znajaduje się Sklep Lniarski, który nawiązuje swoim szerokim wyborem do dawnych tradycji produkcji i handlu lnem w Łomnicy.
W budynku gospodarczym obok są: Piekarnia, oferująca regionalne produkty spożywcze, Sklep Folwarczny, przedstawiający bogactwo rękodzieła i rzemiosła regionalnego oraz nasza Kuchnia Ziemiańska, w której odbywają się szkolenia kulinarne. W stajni i oborze są konie, świnie i owce.
W Kuźni można zapoznać się z ginącym już zawodem kowala. Mocno zmienił się natomiast charakter głównej stajni - w tym wielkim pomieszczeniu znajduje teraz nasza Restauracja "Stara Stajnia" z szeroką ofertą dla turystów oraz grup.

Liczne imprezy i różnorodne aktywności powodują, że na Folwarku niemal zawsze coś się dzieje.